M. Çağrı Küçükel
Eylül 2017
P S Ç P C C P
« Mar    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Kategoriler


2016 Yazı için Kitap Tavsiyeleri

M. CagriM. Cagri

Çok okumak lazım. Okumak=Başkasının yıllarını vererek öğrendiği ve özenerek damıttığı bilgiyi, beynini yarmadan emmek. Suç olmaması mucize.
Okuduğum aklımda kalmıyor, yıllar sonra tekrar okuduğumda ilk okuma gibi oluyor deme, bilmeden vizyon genişliyor. Beyin boşlukları doluyor.

 

2016-yaz-kitap-tavsiyelerim

 

Rosie Projesi

Aşk üzerine kurulu kitapları okumayı sevmiyorum. Bill Gates’in önerisine ayak uydurup aldığım Rosie Projesi beni fazlasıyla tatmin etti. Tadı damağınızda kalacak eğlenceli ve farklı bir aşk macerası.

Rework

“Rework” kelimesini kim, neden ve nasıl “Sil Baştan”a çevirebilir? MediaCat yayınlarını sevmiyorum. Çoğu içi boş kitaplardan oluşuyor. Onedio içeriklerinden pek farkı yok. Bu kitap istisna olmuş diyelim. Kitabın “Sil Baştan” kelimesi ile hiç bir ilgisi yok.

Basecamp ve bir takım değerli girişimin kurucularından çok güzel tavsiyeler yer alıyor. “Başarısızlık hikayelerine ihtiyacınız yok.” bölümü benimle aynı düşünceye sahip birilerinin olması açısından beni sevindirmişti. Başarısız olduysanız başarısız olmuşsunuzdur. Bunu yüceltmenin amacı nedir? Mark Zuckerberg, Bill Gates ve binlerce başarılı insan ilk yaptıkları işle başarıya ulaştılar. Başarısızlık hikayelerine bayılan insanlar aptaldır.

Küçük Mavi Kuş Dedi Ki

Twitter’ın fikir sahibi ve kurucusu Biz Stone’dan çok tatlı bir kitap. Yazım dili ve yaşadıkları muhteşem. Tavsiye ediyorum.

Geleceğin Suçları

700 sayfaya yakın bir kitap bu. Dijital, teknoloji vb. konular ile ilgili değilseniz sizi sıkacaktır. Satın almadan önce içeriğini inceleyin.

Sıfır

Türk yazarlara karşı fazlasıyla ön yargılıyım. Bu konuda beni haklı çıkaran bir sürü sebep var. Fazlasıyla geride kalmış bir toplumuz. Teknoloji, edebiyat, enerji vs. Sanırım tek önde olduğumuz konu ‘Cami dikmek’

Arkadaşımın överek hediye ettiği kitap hoşuma gitti. Yine de Türk yazarlara karşı yaklaşımım aynı. -İhsan Oktay Anar hariç :)-

Reklamcı

Bu kitabı Cihangir’de bir sahaftan baskısının bittiğini söylemesi üzerine almıştım. Eve geldiğimde kitabın baskılarının bulunduğunu ve ikinci elini, sıfırdan daha pahalı bir fiyata aldığımı gördüm. Bu da kitabın böyle kötü bir anısıydı..

Reklamcılık ile ilgiliyseniz mutlaka alın.

NTV Çizgibilim Serisi

Böyle bir ülkede kaliteli yayınlar üreten NTV yayınlarının kapanmaması yanlış olurdu. NTV yayınları bu sene kapandı. Çizgibilim serisinde yaklaşık 7–8 kitap var. Hepsini okumalısınız.

İstatistik ile Nasıl Yalan Söylenir?

Bu kitabı yine Bill Gates’in blogunda yer alan tavsiyesiyle duymuştum. Kitap, online olarak hiç bir şekilde bulunmuyor.

Twitter Search ile bu kitaba sahip olan birine ulaştım ve Isparta’dan bana yolladı. Kitabı okuduktan sonra her istatistik ve ankete karşı bakış açınız değişecek.

Eminim Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman!

Favori kitabım. Ne ile ilgileniyorsanız ilgilenin mutlaka alıp okuyun.

 

Kitap okuyun ama bunu bir hırs haline getirmeyin. Çok daha fazla değil gerektiği kadar okuyun.

Çok fazla okumaktan, çok fazla çalışmaktan ve sürekli yeni metalara sahip olma hırslarınızdan çok daha güzel şeyler var. Mesela yaşamak..

 

 


Yorumlar 0
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.