M. Çağrı Küçükel
Eylül 2017
P S Ç P C C P
« Mar    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Kategoriler


Apple’ın Kocaman Sorumsuzluğu: Sahte Twitter Hesabı

M. CagriM. Cagri

Son zamanlarda bir çok insanı ‘Apple’ markasını kullanarak kandırmış -kandırmaya devam eden- ve markayı fazlasıyla karalayan bir hesaptan bahsedeceğim.

Twitter kullanıcı adı : @AppIeTurkiye  – https://twitter.com/AppIeTurkiye

1 aydır kullanılan bu hesap an itibariyle 88bin organik takipçiye ulaşmış durumda. Hesap içerisinde düzenli olarak kampanyalar yapılıyor ve hediyeler dağıtacağını iddia ediyor.

apple-türkiye-fake-twitter-hesabı

Takip ettiğim bir çok kullanıcının bu gönderileri ReTweet yapmasının yanı sıra bir çok tanıdığım dijital medya danışmanı/stratejisti/iletişimcisinin hesabı gerçek sanıp ReTweetlemesi garip oldu. (Aralarından biri yüksek ücretli sertifika programlarından birinde ders veriyor üstelik. Markaların ve öğrencilerin bilgisine..)

Apple’ın Sorumsuzluğu

Eminim ki medya takip işlerini yapan ajansları aracılığıyla Apple’ın bu hesaptan kısa sürede haberi olmuştur.

Ancak hiç bir gelişme yok.

Ne bir açıklama ne de hesabın kapatılması adına bir girişim!

İşte bunun adı koca bir sorumsuzluk. Apple’a kocaman bir eksi.

Hesabın Sahte Olduğunu Nasıl Anladım?

Bu konularda fazlasıyla tecrübeye sahip olduğumu gönül rahatlığıyla söyleyebilir ve maddeleri suratınıza yapıştırabilirim;

  1. Twitter’ın fontları tırnaksız. Kullanıcı adı ‘AppleTurkiye’ değil ‘AppieTurkiye’
  2. Bio kısmında ilk zamanlarda Apple ile hiç bir bağlantısı olmayan ve arkadaşımın ortağı olduğu AppleTurkiye.comyer alıyordu. Arkadaşımın Twitter’dan yaptığı sert uyarı üzerine sitenin linkini kaldırdılar.
  3. Fake hesaplarda bir çok kez karşılaştığım problem; Tweet beğeni sayısında dengesizlik ve en altta yer alan alakasız beğeni/ler.
  4. En önemli kriter: İmla hataları ile bir ünlünün hesabının fake olup olmadığı anlayamazsınız. Şahıslar hata yapabilir ancak markalar asla. (Dünyanın en büyük şirketinin markası söz konusu) Böyle markalar şakalar yapar, hayal kırıklığına uğratan gönderiler gönderebilir ama o virgülü yanlış yere koymaz.
  5. Hesabı yöneten şahıs inandırıcılığı arttırmak için bir web sayfası hazırlamış. Tasarımını görünce gözlerim kan ağladı. Üstüne üstlük web sayfasının linkini Google URL Shortener ile kısaltıp vermişler. Hani şu Apple’ın başlıca rakiplerinden olan Google. Hani Android falan. Good job.apple-türkiye-sahte-twitter

 

Yorumlar 0
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.