M. Çağrı Küçükel
Eylül 2017
P S Ç P C C P
« Mar    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Kategoriler


Değişime Kimse Hazır Değil

M. CagriM. Cagri

Instagram’ın logo değişiminden sonra çıkan yaygarayı hatırlıyor musunuz? 1 hafta boyunca olumsuz yorum yapmayan var mıydı? -ben hariç- Bu değişimden sonra bir kaç cümle yazmak istedim.

Ürününüzde bir değişikliğe gittiğinizde veya yeni eklentiler yaptığınızda insanlardan tepki alırsınız. Bu tepkiler sizin yönünüzü değiştirmesin. Ani kararlar almanızı sağlamasın. Tutkular bir anda yükselir. Bu gayet normaldir. 10-15 günlük süreci atlattığınızda her şeyin yolunda olduğunu göreceksiniz.

İnsanların yaşam biçimi alışkanlar üzerine kuruludur. Bu yüzden farklılıkları olumlu karşılamazlar. İnsanların kullandıkları ürünlerin, yaşantılarının akışına alışmışlardır ve herhangi bir farklılık doğal akışı bozar. Ve tepkileriyle karşı karşıya kalırsınız. Böbürlenirler. Yenilikten bir an önce vazgeçmeniz için ellerinden geleni yaparlar.

Bu, tepkiler yanlış yolda olduğunuz anlamına gelmez. İnandığınız yolda devam etmeniz gerekir – Çok fazla tepkiyle karşı karşıya kalsanız bile.-

İnsanlar farkılıklara bir şans vermeden önce böyle tepkiler gösterirler. Kimi zaman bu tepkiler, çağ dışıdır. ”Gördüğüm en berbat şey bu.” derler. Aslında öyle değil. Sadece minik bir değişiklik. Yapma böyle. 🙂

Bilhassa, unutmayın ki, nötr tepkiler her zaman pozitif tepkilerden her zaman daha yüksek sesli ve daha gürültülüdür. Gereken bir değişim sonrası asla geri adım atmayın.

İnsanlar şikayetlerine başladıklarında, ortamın sakinleşmesini bekleyin. Onlara, dinginliğinizle cevap verin. Aktarmak istediklerini anladığınızı gösterin. Ama bir süre bu işleri oluruna bırakacağınızı ve ne olacağını görmek istediğinizi anlatın. Eninde sonunda insanların yeniliğe/değişime ayak uydurduğunu göreceksiniz.

Yeniliğe alıştıkları zaman, bunu eskisinden daha çok sevecekler.Siyular.

Yorumlar 0
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.