M. Çağrı Küçükel
Eylül 2017
P S Ç P C C P
« Mar    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Kategoriler


GA – Ortam Bileşenleri

M. CagriM. Cagri

GA sayesinde, çeşitli cihazlara ve dijital ortamlara ait verileri toplayıp analiz edebilirsiniz. Çoğu kuruluşun GA kullanmasının amacı, müşterilerinin web sitelerini ve mobil applerini nasıl bulduğunu ve nasıl etkileşime geçtiğini daha iyi anlamaktır.

Ayrıca GA; oyun konsolları, bilet kioskları ve hatta ev eşyaları gibi fiziki cihazlardaki davranışı ölçmek için de kullanılabilir. Verileri doğru bir şekilde toplayıp Analytics hesabınıza gönderdiğiniz sürece, fiziki mağazalarınızda gerçekleşen satın alma işlemleri gibi “çevrimdışı” işletme verilerini toplamak için GA’i yenilikçi, yaratıcı yollarla kullanabilirsiniz.

Bu yazıda, GA’in çeşitli ortamlardan veri toplarken nasıl çalıştığına ilişkin genel bilgiler vereceğim. Analytics ortamının farklı kısımlarını tanımlayacak ve verilerin izleme kodundan raporlarınıza nasıl geldiğinden bahsedeceğim.

Ortam kelimesiyle, yalnızca hesabınızda gördüğünüz verilerden ve araçlardan değil, GA’in çalışmasını sağlayan teknolojilerden bahsediyorum.

GA ortamının dört temel parçası vardır.

GA-4-temel-parça

Bu dört parçanın tamamı birlikte çalışarak verilerinizi toplamanıza, özelleştirmenize ve analiz etmenize yardımcı olur.

Şimdi bu dört temel parçaya değinelim.

Toplama, tamamen verileri GA hesabınıza taşımayla ilgilidir. Veri toplamak için, web sitenize, mobil uygulamanıza veya ölçmek istediğiniz diğer dijital ortama GA kodunu eklemeniz gerekir. Bu izleme kodu, GA’e bir dizi talimat verir ve hangi kullanıcı etkileşimlerine dikkat etmesi ve hangi verileri toplaması gerektiğini söyler. Verilerin toplanma şekli, izlemek istediğiniz ortama bağlıdır. Örneğin, bir web sitesinden veri toplamak için JS izleme kodunu kullanırken, bir mobil app için veri toplamak SDK (Yazılım Geliştirme Kiti) ile mümkündür. İzleme kodunun bir kullanıcı davranışıyla her tetiklenişinde, örneğin, kullanıcı bir web sitesindeki bir sayfayı ya da bir mobil app ekranı yüklediğinde, GA bu etkinliği kaydeder. İlk olarak, izleme kodu her etkinlikle ilgili bilgi toplar. Bu bilgilere örnek olarak, görüntülenen sayfanın başlığı verilebilir. İsabet oluşturduktan sonra, bir sonraki adım olan veri işleme için Google’un sunucularına gönderilir. GA, veri işleme sırasında toplanan ham verileri GA hesabınızdaki ayarları kullanarak dönüştürür.

Yapılandırma olarak da bilinen bu ayarlar, verileri ölçüm planınızla ve işletme hedefinizle daha alakalı olacak şekilde düzenlemenize yardımcı olur. Örneğin, GA’e ekip arkadaşlarınızdan gelen tüm verileri kaldırmasını belirten, Filtre adı verilen kurallar oluşturabilirsiniz. Daha sonra GA, veri işleme sırasında ekip arkadaşlarınızdan gelen tüm isabetleri filtreler. Böylece, bu veriler rapor hesaplamalarınızda kullanılmaz. GA’i Google Adwords, Google AdSense ve Google Web Yöneticisi Araçları gibi diğer Google ürünlerinden gelen verileri doğrudan raporlarınıza aktaracak şekilde de ayarlayabilirsiniz. GA’i kendi dahili verileriniz gibi Google dışı kaynaklardan gelen verileri içe aktaracak şekilde bile yapılandırabilirsiniz.

GA, veri işleme aşamasında, daha sonra hesabınızda göreceğiniz raporları oluşturmak için tüm bu veri kaynaklarını birleştirir. Verilerinizin işlendikten sonra değiştirilemeyeceğini unutmayın. Örneğin, ekip arkadaşlarınızdan gelen verileri hariç tutmak için bir filtre oluşturduysanız, bu veriler raporlarınızdan kalıcı olarak kaldırılır ve sonraki bir tarihte geri yüklenemez.

GA veri işlemeyi tamamladıktan sonra, kullanımı kolay raporlama araçlarından ve veri görselleştirmeleri içeren raporlama arayüzünden yararlanarak verilerinize erişip analiz edebilirsiniz. GA Çekirdek Raporlama API’sını kullanarak verilerinize sistematik bir şekilde erişmeniz de mümkündür. API’yı kullanarak kendi raporlama araçlarınızı oluşturabilir veya verilerinizi doğrudan üçüncü taraf raporlama araçlarına aktarabilirsiniz.

Yorumlar 0
Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.